IFS

 

 

Tedarikçi denetimleri yıllardır perakende sektörünün sistem ve prosedürlerinin önemli ve sürekli bir parçası olmuştur. 2003 yılına kadar her bir perakende zincirinin ve toptancıların kendisine ait kalite güvence departmanları tarafından bu denetimler gerçekleştirilmekteydi. Tüketicilerin sürekli artan talepleri, perakende zincirlerinin ve toptancıların artan sorumlulukları, yasal gereksinimlerin artışı ve ürün arzının dünya çapında yaygınlaşması hepsi birlikte tek bir Kalite Güvence ve Gıda Güvenliği Standardı oluşturulmasını önemli hale getirmiştir. Aynı zamanda bulunacak çözüm hem perakende zincirleri hem de tedarikçiler için çok sayıdaki denetim için harcanan zamanı azaltmaya yönelik olmalıydı.

Alman Perakendeciler Federasyonu – APF (Hauptverband des Deutschen Einzelhandels – HDE) ve Fransa’ da ki emsali kuruluş (Fédération des Entreprises du Commerce et de la Distribution – FCD) ortak üyeleri perakende zincirlerinin kendi adlarıyla ürettikleri özel markalı ürünler için (Private Label – PL) IFS – Gıda olarak adlandırılan kalite ve gıda güvenliği standardı düzenlediler. Bu standart tedarikçilerin gıda güvenliği ve kalite sistemlerinin aynı şekilde değerlendirilmesine imkân sağlaması amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca tarla sonrası tüm gıda işleme yöntemlerine uygulanır.

 

 

 

IFS – Gıda’ nın 3. Sürümü APF tarafından geliştirilmiş ve 2003 yılında yayımlanmıştır. Ocak 2004’ de güncellenmiş olan 4. sürüm FCD ile işbirlikteliği yapılarak tasarlanmış ve yayımlanmıştır. 2005/2006 yıllarında İtalyan Perakende Birliği de IFS’ e ilgi göstermiştir. IFS – Gıda’ nın yeni 5. ve 6. sürümün geliştirilmesi Almanya, Fransa ve İtalya Perakende Federasyonları’ nın işbirlikteliği ile gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

IFS (Uluslararası Özel Standart)’ in ana amaçları:

·         sabit bir değerlendirme sistemi ile genel bir standart hazırlamak

·         akredite belgelendirme firmaları ve tecrübeli denetçiler ile çalışmak

·         tüm tedarik zinciri boyunca kıyaslanabilir ve şeffaflık sağlamak

·         hem tedarikçiler hem de perakendeciler için zaman ve harcamaları azaltmak

 

 

 

IFS; Gıda standardının yayımıyla başlamış, sonrasında IFS – Lojistik, IFS – Ev Gereçleri ve Kişisel Bakım gibi standartları geliştirmiştir.

 

    

 

IFS, 5 bölümden oluşmaktadır;

 

1.    QMS' e talepler

 

2.    Yönetim Sorumluluğu

 

3.    Kaynak Yönetimi

 

4.    Üretim Süreçleri

 

5.    Ölçme, analiz, iyileştirme

 

 

 

 

© Copyright 2012 Tmena. Tüm hakları saklıdır.