GlobalG.A.P.

 

GLOBALG.A.P; 1997 yılında Avrupalı büyük perakendeci süpermarketlerin raflarına koydukları tarım ürünlerinin güvenli insan sağlığına zararlı olmadığından emin olmak için bir araya gelip kurdukları ve uygulamaya koydukları bir girişimdir. Günümüzde ise 113 ülkede geçerli olan ve sertifikalı üretici sayısının 112.600 olduğu tüm dünyada kabul gören bir standart haline gelmiştir (Aralık 2011)

 

GLOBALG.A.P standartları; hem bireysel çiftçilere - seçenek 1 hem de üretici gruplarına (seçenek 2) (örneğin kooperatifler, üretici birlikleri, ihracatçılar vs.) yönelik olarak uygulanmaktadır; Üretici gruplarından ayrıca GLOBALG.A.P Kalite Yönetim Sistemine İlişkin gereklilikleri yerine getirmeleri istenmektedir.

 

 

 

GLOBALG.A.P ‘ın şu anda tüm dünyada geçerli olan standart yapısı ise aşağıdaki gibidir. (Ocak 2012)

 

 

 

Standart yapısını ülkemiz açısından  incelediğimizde ise; tarımsal ihracatta başta gelen ürünlerimiz olan meyve - sebze ve yeni versiyon 4.0 ile birlikte Su Ürünleri ve Karma yem üretimi standardı başlıca öne çıkan kapsamlar olmaktadır.

 

GLOBALG.A.P sertifikası alan bir ürünün:

  • İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermediği,
  • Çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği,
  • Üretim sırasında üretimle ilgili insanların veya diger canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği,
  • Üretimi sırasında tüketicinin bulunduğu ülkenin tarımsal mevzuatı ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun işlemler yapıldığını gösterir.
  • Standartların temel konuları; İzlenebilirlik, Gıda Güvenliği, Çevre Koruma, İş Sağlığı ve Güvenliği ve hayvan refahı ’dır.
  • GLOBALG.A.P ürünün güvenilirliğini, kalitesini ve değerini artırır.
  • GLOBALG.A.P sertifikalı ürün iç ve dış pazarda öncelikli olarak tercih edilir.

 

© Copyright 2012 Tmena. Tüm hakları saklıdır.